سه شنبه 23 مهر 1398 15 صفر 1441 Tuesday 15 October 2019

.

.

.

همگرایی بین مجلس شورای اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
1397/05/28 143

همگرایی بین مجلس شورای اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

دکتر سیدعلی موسوی جرف مدیر کل امور مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

همگرایی بین مجلس و مجمع در نهادینه کردن گفتمان تقریب موثر و یکی از کمبود در جامعه نهادینه نشدن گفتمان تقریب است رهبرمعظم انقلاب به عنوان  منادی تقریب در مقابل آمریکا و مرتجعین منطقه که سردمداران تفرقه هستنداصول را تبین و دیگاه ها را بیان کرده اند.  

دکتر سیدعلی موسوی جرف مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در گفتگو با روابط عمومی مجمع پیرامون وظایف و عملکرد معاونت راهبردی دولت و مجلس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت:  این معاونت در چند حوزه عهده دار مسئولیت است که بخش اول آن تعیین راهبردها ، چشم اندازها و اسناد بالادستی است.

 

وی در خصوص سندهای بالادستی تصریح کرد: اسناد بالادستی شامل سندهایی است که به موجب آن ها برنامه های پنج سال و برنامه های یکساله در حوزه تخصصی مجمع تهیه می شود.

 

ایشان در ادامه گفت: در این معاونت در سال های اخیر با هدایت های آیت الله اراکی که مدافع گفتمان تقریب هستند قدم های موثری برداشته شده و الحمدالله اسناد بالادستی معتبری به تصویب رسیده که مهمترین آن سند چشم انداز و راهبرد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افق 1414است که  مورد تایید شورای عالی هم قرار گرفته است همچنین در ذیل آن  سند تعاون و تعامل بین پیروان مذاهب اسلامی هم وجود دارد.

 

ایشان  در خصوص ارتباط با مجلس اظهار داشت: که  یکی از قدم هایی خوبی که در دوران حضرت آیت الله اراکی برداشته شده   است ایجاد فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی در مجلس است. این فراکسیون که نقش مهمی در مجلس ایفا میکند ، می تواند قوانین موردنیاز تقریبی مجمع را تصویب و موجب  ارتقا جایگاه مجمع گردد.

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون برنامه پنج  ساله که سال گذشته به تصویب مجلس رسید برای اولین بار یک جایگاه مناسبی برای سیاست های مجمع در بطن برنامه پیش بینی کرده است.

 

موسوی جرف با بیان اینکه روز سه شنبه 9مردادماه  دبیرکل مجمع به همراه برخی از معاونین در فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی مجلس حضور داشتند نیز گفت:  در آن جلسه که اکثر اعضاء فراکسیون تقریب بودند مقرر شد مجمع  پیشنهاداتی را برای ارتقا جایگاه تقریب در مجلس و نظام اجتماعی و اداری کشور ارائه  کند که براین اساس آیت الله اراکی 6 پیشنهاد را امضاء و برای فراکسیون ارسال شده است.

 

این استاد دانشگاه پیرامون 6 پیشنهاد مجمع که به امضا آیت الله اراکی رسیده اظهار داشت:  یکی در خصوص  ارتقا جایگاه  مجمع به عنوان یک نهاد انقلابی و عمومی یکی هم منشوری است که چند سال قبل به تصویب رسیده که  درحد علمای اسلام مورد توافق است که آیت الله اراکی پیشنهاد کردند که این به قانون تبدیل  و با استفاده از سایر قوانین به عنوان سند راهبردی در جامعه مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه نمایندگان مجلس اعم از شیعه و سنی مدافع تقریب هستند عنوان کرد : همگرایی بین مجلس و مجمع در نهادینه کردن گفتمان تقریب موثر و یکی از کمبود در جامعه نهادینه نشدن گفتمان تقریب است رهبرمعظم انقلاب به عنوان  منادی تقریب در مقابل آمریکا و مرتجعین منطقه که سردمداران تفرقه هستنداصول را تبین و دیگاه ها را بیان کرده اند.

 

وی ادامه داد: هندسه تقریب را رهبر انقلاب ترسیم فرمودند که این هندسه باید در بطن جامعه نهادینه شود که برای این مهم مجلس شورای اسلامی به همراه دولت و صداو سیما می تواند زمینه اجرایی شدن این گفتمان شوند.

 

دکتر سیدعلی موسوی جرف مدیر کل امور مجلس مجمع نیز در خصوص جلسه فراکسیون با دبیرکل مجمع جهانی تقریب گفت: برای تبیین مسائل جهان اسلام حضور آیت الله اراکی دبیر کل مجمع در صحن علنی مجلس و ارائه گزارشی از عملکرد مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی  و ضرورت تقویت جایگاه تقریبی این مجمع و همچنین  تهیه طرح های قانونی تقریبی متناسب با جمهوری اسلامی و لزوم تعین اعتبار شبکه ماهواره ای تقریبی تاکید کردند

0 نظر